+90 262 502 14 51

Sosyal Medyada Biz}

Islah Çeliği

Islah Çeliği

Islah Çeliği: ıslah ışıl işlemi ile sertleştirilebilen çeliklere ıslah çeliği denilmektedir. genelde karbon ve karbon eş değeri %0.30 un üzerindedir. Karbon ve karbon eş değeri arttıkça çeliğin ıslah edilebilme ve ıslah sonrası mekanik özellikleri olumlu yönde iyileşir. Islah Çeliği, imalat çeliklerinden sonra piyasada en çok kullanılan çelik çeşididir. Makina parçaları, birçok mil çeşidi ve dişliler ıslah çeliklerinden imal edilir.

Islah Çeliği türlerinde sertleşebilirlik özelliklerinin yanında, yüksek dayanım ve süneklik de istenir. Yeterli seviyede sertlik elde edilebilmesi için, Islah Çeliği diğerlerine nispeten yüksek karbon içerir. Kalın kesitli parçalar için sertlik derinliğinin en önemli kriter olması sebebiyle, bu parçalar Alaşımlı Islah Çeliği ‘nden imal edilirler.

Sertleştirilmiş çeliklere uygulanan ısıl işlem, ıslah işlemi olarak adlandırılır. bu işlem sonucu elde edilen çelik türlerine de Islah Çeliği adı verilir. Islah işlemi, çeliğe yüksek tokluk özelliğinin kazandırılacak, önce bir sertleştirme ve arkasından menevişleme işlemlerinin bütünü olarak tarif edilir. Bu işlemler sonucunda Islah Çeliği, yüksek mekanik dayanımlara sahip olmaktadır. Hem dayanım hem de süneklik istenilen yerlerde kullanılırlar. Bunlara örnek olarak; bağlantı elemanları, civatalar, crankshaft (krank mili), otomobil aksları ve makine parçaları gösterilebilir.

Başlıca kullanılan Islah Çeliği ürünleri, CK35 (SAE 1035), CK45 (SAE 1045), CK50 (SAE1050), 41Cr4 (SAE 5140), 42CrMo4 (SAE4140), 34CrNiMo6 (SAE4340) şeklinde sıralanabilir.

Islah Çeliği kimyasal bileşimlerine göre 4 ana grupta toplanır.

1. Alaşımsız Islah Çeliği
2. Mangan alaşımlı Islah Çeliği
3. Krom alaşımlı Islah Çeliği
4. Krom-molibden alaşımlı Islah Çeliği

3.018 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Hemen Ara
Navigasyon