+90 262 502 14 51

Sosyal Medyada Biz}

Islah Çelikleri

Islah Çelikleri

Islah çelikleri, kimyasal bileşimleri özellikle karbon miktarı bakımından, sertleştirilmeye elverişli olan ve ıslah işlemi sonunda belirli bir çekme dayanımında yüksek tokluk özelliği gösteren, alaşımsız ve alaşımlı makina imalat çelikleridir.  ıslah çeliği, imalat çeliklerinden sonra piyasada en çok kullanılan çelik çeşididir. Makina parçaları, birçok mil çeşidi ve dişliler ıslah çeliklerinden imal edilir.

Alaşımsız ıslah çelikleri, makina parçaları imalatında kullanılmaktadır. Çekirdeğe kadar yüksek mukavemette ıslah, ancak küçük boyutlu parçalar için geçerli olmaktadır. Yüksek sıcaklıklarda yapılan hızlı soğutma tane kabalaşmasını ve bununla birlikte de mukavemet düşmesi meydana getirmektedir.

Islah çeliklerinde sertleşebilirlik özelliklerinin yanında, yüksek dayanım ve süneklik de istenir. Yeterli seviyede sertlik elde edilebilmesi için, ıslah çelikleri diğerlerine nispeten yüksek karbon içerirler. Kalın kesitli parçalar için sertlik derinliğinin en önemli kriter olması sebebiyle, bu parçalar alaşımlı ıslah çeliklerinden imal edilirler.

ıslah çeliklerinin, ıslah ısıl işlemi sonrası mekanik özelliklerini ıslah çeliğinin kimyasal bileşenleri belirlediği gibi, ısıl işlem proseside belirler.

Sertleştirilmiş çeliklere uygulanan ısıl işleme ıslah işlemi olarak adlandırılır. ve elde edilen çelik türlerine de ıslah çeliği adı verilir. Islah işlemi, sonuçta çelik parçaya yüksek tokluk özelliğinin kazandırılacağı, önce bir sertleştirme ve arkasından menevişleme işlemlerinin bütünü olarak tarif edilir. Bu işlemler sonucunda ıslah çelikleri, yüksek mekanik dayanımlara sahip olmaktadırlar. Hem dayanım hem de süneklik istenilen yerlerde kullanılırlar. Bunlara örnek olarak; bağlantı elemanları, civatalar, crankshaft (krank mili), otomobil aksları ve makine parçaları gösterilebilir.

Başlıca kullanılan ıslah çelikleri CK35 (SAE 1035), CK45 (SAE 1045), CK50 (SAE1050), 41Cr4 (SAE 5140), 42CrMo4 (SAE4140), 34CrNiMo6 (SAE4340) şeklinde sıralanabilir.

Islah çelikleri kimyasal bileşimlerine göre 4 ana grupta toplanır.

1. Alaşımsız ıslah çelikleri
2. Mangan alaşımlı ıslah çelikleri
3. Krom alaşımlı ıslah çelikleri
4. Krom-molibden alaşımlı ıslah çelikleri

1.767 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Hemen Ara
Navigasyon