+90 262 502 14 51

Sosyal Medyada Biz}

Islah Çelikleri

Islah Çelikleri

Islah Çelikleri, ıslah ışıl işlemi ile sertleştirilebilen çeliklerdir. genelde karbon ve karbon eş değeri %0.30 un üzerindedir. Karbon ve karbon eş değeri arttıkça çeliğin ıslah edilebilme ve ıslah sonrası mekanik özellikleri olumlu yönde iyileşir. Islah Çeliği, imalat çeliklerinden sonra piyasada en çok kullanılan çelik çeşididir. Makina parçaları, birçok mil çeşidi ve dişliler ıslah çeliklerinden imal edilir.

Islah Çeliklerinde sertleşebilirlik özelliklerinin yanında, yüksek dayanım ve süneklik de istenir. Yeterli seviyede sertlik elde edilebilmesi için, Islah Çelikleri diğerlerine nispeten yüksek karbon içerirler. Kalın kesitli parçalar için sertlik derinliğinin en önemli kriter olması sebebiyle, bu parçalar alaşımlı ıslah çeliklerinden imal edilirler.

Islah Çeliklerinin, ıslah ısıl işlemi sonrası mekanik özelliklerini ıslah çeliğinin kimyasal bileşenleri belirlediği gibi, ısıl işlem proseside belirler.

Sertleştirilmiş çeliklere uygulanan ısıl işleme ıslah işlemi olarak adlandırılır ve elde edilen çelik türlerine de Islah Çeliği adı verilir. Islah işlemi, sonuçta çelik parçaya yüksek tokluk özelliğinin kazandırılacağı, önce bir sertleştirme ve arkasından menevişleme işlemlerinin bütünü olarak tarif edilir. Bu işlemler sonucunda Islah Çelikleri, yüksek mekanik dayanımlara sahip olmaktadırlar. Hem dayanım hem de süneklik istenilen yerlerde kullanılırlar. Bunlara örnek olarak; bağlantı elemanları, civatalar, crankshaft (krank mili), otomobil aksları ve makine parçaları gösterilebilir.

Başlıca kullanılan Islah Çelikleri, CK35 (SAE 1035), CK45 (SAE 1045), CK50 (SAE1050), 41Cr4 (SAE 5140), 42CrMo4 (SAE4140), 34CrNiMo6 (SAE4340) şeklinde sıralanabilir.

Islah çelikleri kimyasal bileşimlerine göre 4 ana grupta toplanır.

1. Alaşımsız Islah Çelikleri
2. Mangan alaşımlı Islah Çelikleri
3. Krom alaşımlı Islah Çelikleri
4. Krom-molibden alaşımlı Islah Çelikleri

2.723 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Hemen Ara
Navigasyon