+90 262 502 14 51
Işık Alaşımlı Çelik – Taşlanmış Mil

Islah Çeliği

Islah Çeliği

Islah ışıl işlemi ile sertleştirilebilen çeliklere ıslah çeliği denilmektedir. genelde karbon ve karbon eş değeri %0.30 un üzerindedir. Karbon ve karbon eş değeri arttıkça çeliğin ıslah edilebilme ve ıslah sonrası mekanik özellikleri olumlu yönde iyileşir. Islah Çelikleri, imalat çeliklerinden sonra piyasada en çok kullanılan çelik çeşididir.  Islah çelikleri içerisinde 4140 türü çelikler , kalite olarak en çok tercih edilen ıslah çeliği türüdür. Makina parçaları, birçok mil çeşidi ve dişliler ıslah çeliklerinden imal edilir.

Islah Çeliklerinde sertleşebilirlik özelliklerinin yanında, yüksek dayanım ve süneklik de istenir. Yeterli seviyede sertlik elde edilebilmesi için, Islah Çelikleri diğer çelik türlerine nispeten yüksek karbon içerir. Kalın kesitli parçalar için sertlik derinliğinin en önemli kriter olması sebebiyle, bu parçalar Alaşımlı Islah Çeliklerinden imal edilirler.

Sertleştirilmiş çeliklere uygulanan ısıl işlem, ıslah işlemi olarak adlandırılır. bu işlem sonucu elde edilen çelik türlerine de Islah Çeliği adı verilir. Islah işlemi, çeliğe yüksek tokluk özelliğinin kazandırılacak, önce bir sertleştirme ve arkasından menevişleme işlemlerinin bütünü olarak tarif edilir. Bu işlemler sonucunda Islah Çeliği, yüksek mekanik dayanımlara sahip olmaktadır. Hem dayanım hem de süneklik istenilen yerlerde kullanılırlar. Bunlara örnek olarak; bağlantı elemanları, civatalar, crankshaft (krank mili), otomobil aksları ve makine parçaları gösterilebilir.

Başlıca kullanılan Islah Çeliği ürünleri, CK35 ( SAE 1035 ), CK45 ( SAE 1045 ), CK50 ( SAE 1050 ), 41Cr4 ( SAE 5140 ), 42CrMo4 ( SAE 4140 ), 34CrNiMo6 ( SAE 4340 ) şeklinde sıralanabilir.

Islah Çelikleri kimyasal bileşimlerine göre 4 ana grupta toplanır.

1. Alaşımsız Islah Çelikleri
2. Mangan alaşımlı Islah Çelikleri
3. Krom alaşımlı Islah Çelikleri
4. Krom-molibden alaşımlı Islah Çelikleri

Islah Çelikleri hakkında en doğru bilgilere sahip olmak için
0 (850) 259 69 09 numaralı telefonumuzdan bize ulaşabilirsiniz.

IŞIK ALAŞIMLI ÇELİK SAN. TİC. LTD. ŞTİ.
olarak size hizmet vermekten mutluluk duyarız.

3.788 kez görüntülendi
Hemen Ara
Navigasyon